telephone
Twoja lista jest pusta

Jak to działa?

- Znajdź na naszej stronie internetowej najbardziej odpowiednie produkty dla siebie i swoich bliskich
- Dodaj je do swojej listy zakupów
- Gdy masz na liście wszystko, czego potrzebujesz, wydrukuj ją i udaj się do najbliższej apteki, w której możesz dokonać zakupu.
 

Twoja lista zakupów jest pusta. Sprawdź nasze produkty i wybierz najlepsze, które pomogą Ci zachować zdrowie.

Ile białka tak naprawdę potrzebuje nasz organizm (i dlaczego)?

Tematy:
Ile białka tak naprawdę potrzebuje nasz organizm (i dlaczego)?
Moda na diety wysokobiałkowe podbija świat. Rzeczywiście bez białka nasz organizm nie jest w stanie właściwie funkcjonować. Dlaczego potrzebujemy białka i skąd mieć pewność, że nasza dieta zawiera odpowiednie ilości tego składnika?
 
Białka pełnią wiele bardzo ważnych funkcji w naszym organizmie. Ich działanie odbywa się głównie na poziomie komórkowym, odpowiadają bowiem za strukturę, funkcjonowanie i regulowanie pracy tkanek i organów. Musimy zatem bezwzględnie dostarczać je naszemu organizmowi. Białka – wraz z tłuszczami i cukrami – należą do tzw. makroskładników. Zaletą białek jest również to, że hamują one wzrost stężenia cukru we krwi. W praktyce oznacza to, że dzięki białkom czujemy się dłużej najedzeni.

 picture2.jpg

Źródłem białka mogą być zarówno produkty roślinne, jak i zwierzęce. Najlepiej spożywać białko z obu tych źródeł, mniej więcej w równej proporcji. Uzupełniają się one wzajemnie, a ich biologiczna wartość dla organizmu zwiększa się, gdy się je łączy. Źródłem białek zwierzęcych są: mięso, ryby, owoce morza, jaja, mleko i produkty mleczne (szczególnie bogaty w białko jest twaróg i jogurt). Do białek roślinnych zaliczamy soję i produkty sojowe, takie jak tofu czy tempeh, nasiona roślin strączkowych (soczewicę, fasolę, ciecierzycę, fasolkę edamame), kiełki, orzechy (szczególnie migdały, orzechy nerkowca i pistacje), nasiona (pestki słonecznika i dyni, a także sezam, mak), grzyby, komosę ryżową, substytuty mięsa, np. seitan, mleko roślinne, wodorosty słodkowodne, takie jak spirulina czy chlorella, oraz niektóre rodzaje warzyw, np. zielony groszek, brokuły czy szpinak. Możemy również dodać białko w proszku do naszej owsianki, jogurtu czy szejka - nie jest to opcja zarezerwowana wyłącznie dla wegan i wegetarian. Bogatym źródłem białka są np. nasiona konopi – wystarczy dodać je w sproszkowanej postaci do koktajlu, aby uzyskać pożywną, wysokobiałkową przekąskę. Należy jednak wybierać wyłącznie produkty pochodzenia naturalnego i najwyższej jakości – organiczne i nieprzetworzone.
 
picture3.jpg
Tempeh
 
Minimalne dzienne spożycie białka wynosi 0,6 g na 1 kg masy ciała, a optymalnie powinno być to 0,8–1 g na 1 kg masy ciała. Prostym sposobem na zapewnienie sobie wystarczającej ilości białka w pożywieniu jest spożywanie go w każdym posiłku. Aby ułatwić wchłanianie białka, lepiej jest ograniczyć się do jednego rodzaju w ramach jednego posiłku. Jednocześnie należy pamiętać, aby drugi i trzeci posiłek w ciągu dnia zawierał białka innego pochodzenia. Jeśli – przykładowo – na śniadanie zjesz produkty mleczne, na obiad wybierz mięso, rybę, rośliny strączkowe lub jaja, na kolację zaś tofu, tempeh, kiełki lub nasiona. Pamiętaj o różnorodności i jedz duże ilości warzyw wraz z białkami. Szczególnie korzystne dla organizmu są warzywa zielone i te o ciemnych liściach.
 
Wróć do listy wszystkich artykułów

Najciekawsze treści z naszego magazynu