telephone
Twoja lista jest pusta

Jak to działa?

- Znajdź na naszej stronie internetowej najbardziej odpowiednie produkty dla siebie i swoich bliskich
- Dodaj je do swojej listy zakupów
- Gdy masz na liście wszystko, czego potrzebujesz, wydrukuj ją i udaj się do najbliższej apteki, w której możesz dokonać zakupu.
 

Twoja lista zakupów jest pusta. Sprawdź nasze produkty i wybierz najlepsze, które pomogą Ci zachować zdrowie.

Oddech to życie – ale czy potrafimy właściwie oddychać?

Tematy:
Oddech to życie – ale czy potrafimy właściwie oddychać?
Oddychanie wydaje się jednym z najbardziej naturalnych procesów zachodzących w sposób ciągły w naszym organizmie. Przez większość czasu oddychamy automatycznie, nieświadomie, nie poświęcając tej czynności specjalnej uwagi. Może to jednak stanowić problem. Często nie zdajemy sobie sprawy, że za sprawą otoczenia nie oddychamy poprawnie, co z całą pewnością nie wpływa korzystnie na nasze ciała ani umysły. Prawidłowego oddychania nie jest jednak trudno się nauczyć. Wystarczy opanować kilka ćwiczeń oddechowych, które pomogą Ci szybko odzyskać koncentrację, pozbyć się stresu, przezwyciężyć nałogi i stawiać czoła wyzwaniom. 
 
Kilka sposobów na właściwe oddychanie
Nie ma jednego uniwersalnego sposobu na „dobre” oddychanie. Proces ten możemy co do zasady podzielić na dwa podstawowe typy – oddychanie brzuchem lub klatką piersiową, a bardziej fachowo: torem przeponowym lub piersiowym. W pierwszym przypadku klatka piersiowa pozostaje nieruchoma, jedynie brzuch zwiększa swoją objętość. W oddychaniu drugiego typu to właśnie klatka piersiowa rozszerza się i kurczy. Oba sposoby nadają się do płynnego, głębokiego oddychania – oba też są błędne, jeśli oddychasz szybko i płytko.
 
Oddychanie przeponą jest sprawdzoną techniką korygującą oddychanie jako takie. Pomoże Ci ono lepiej kontrolować zarówno swoje ciało, jak i umysł. Wystarczy kilka minut, aby odzyskać spokój, skoncentrować się, pozbyć zbędnego stresu lub – przeciwnie – szybko się zmobilizować. Innym ważnym czynnikiem jest wzmocnienie mięśni brzucha, którym popularne treningi nie poświęcają zwykle należytej uwagi.
 
Jak nauczyć się poprawnie oddychać?
Prawidłowego oddychania nie da się całkiem zapomnieć. Może ono zostać jednak przytłumione przez liczne czynniki. Jak przypomnieć ciału, aby oddychało głęboko i spokojnie? Istnieje kilka technik, które mogą nam w tym pomóc. Zacznij od wykonywania wdechów nosem, a wydechów ustami. Twoje ciało to doceni. Jest to jedyny sposób na przefiltrowanie bakterii i potencjalnych wirusów, które w przeciwnym razie trafią do naszego organizmu. Wdychanie przez nos sprawia, że wciągane chłodne powietrze może się nagrzać i nasycić wilgocią – to dobra wiadomość dla naszego organizmu. Należy pamiętać, że z każdym wdechem nosem powinna unieść się nasza przepona, a z każdym wydechem przez usta powinna się ona obniżyć. Postaraj się znaleźć codziennie chwilę na ćwiczenie prawidłowego oddechu. Możesz je wykonać w dowolnej pozycji, w której jest Ci wygodnie i która ułatwia Ci oddychanie – dzięki temu ćwiczenie stanie się również chwilą relaksu. 
 
Jak oddychać przeponą
Aby sprawdzić, czy oddychasz przeponą, połóż się na plecach, kładąc jedną rękę w górnej części brzucha, a drugą na klatce piersiowej. Przy prawidłowym oddychaniu klatka piersiowa nie napełni się powietrzem, natomiast brzuch będzie się poruszał. Weź nieco głębszy oddech niż zwykle, a następnie pozwól powietrzu długo i spokojnie wnikać w Twoje ciało. To nie takie trudne. Prawidłowe oddychanie pozytywnie wpływa między innymi na fizyczne aspekty funkcjonowania organizmu, takie jak nasycenie krwi tlenem, tętno, trawienie czy odporność. Nie zaniedbuj oddychania.
 
Ćwiczenia oddechowe pomagają rzucić palenie
Od pewnego czasu eksperci zalecają ćwiczenia oddechowe osobom rzucającym palenie. Gdy najdzie cię ochota na papierosa, wykonaj głęboki wdech przez usta do klatki piersiowej i wstrzymaj oddech na 10 sekund. Następnie wykonaj powolny wydech przez półotwarte usta. Powtórz ćwiczenie pięć razy, a zauważysz, że Twoje ciało i umysł nieco się rozluźniły. Technika ta pomoże Ci nie tylko się rozluźnić, ale też przetrzymać 10-15 sekundowy głód papierosa, tak znajomy wszystkim palaczom.
 
Bonus specjalnie dla kobiet
Prawidłowe oddychanie aktywuje również mięśnie poprzeczne brzucha, odpowiadające za utrzymanie wąskiej talii. Mięśnie te to coś w rodzaju „wewnętrznego pasa”. Jeśli jest on zwarty i napięty, taki też będzie Twój brzuch. Trening mięśni poprzecznych brzucha podczas ćwiczeń oddechowych nie tylko pomoże Ci się zrelaksować, ale też stopniowo zgubić kilka centymetrów w talii.
 
Wróć do listy wszystkich artykułów

Najciekawsze treści z naszego magazynu